e
sv

Google VR Projesinden İptal Kararı

725 Okunma — 28 Temmuz 2016 02:08
avatar

nuray duru

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Teknoloji dünyasının devi isimlerinden biri olan Google, geçtiğimiz senelerde sadece internet teknolojileri alanında ürünler ve yazılım geliştirilmeleri yaparak gündeme gelmişti. Fakat son yıllarda Google sadece internet sistemleri üzerin de neredeyse tüm yeni teknolojilerde yer almaya başladı. İlk olarak mobil teknolojilerde boy gösteren Google daha sonra giyilebilir ürün teknolojileri alanında yeni ürünlerini piyasaya sürmüştü. Sürücüsüz otomobiller, mobil yazılımlar derken şimdilerde ise Google sanal gerçeklik gözlükleriyle anılmaya başlandı. Sanal gerçeklik teknolojisi ortaya çıktığı andan itibaren VR gözlükleriyle gündeme gelen Google bu alanda ilk atılımları yapan firmalardan da biri olmuştu. Cardboard adı verilen VR teknolojileriyle beraber bu alanda en büyük satışı da yapan Google, geçtiğimiz günlerde de yaptığı açıklamayla ise artık VR teknolojilerini değiştirmeye hazırlandığını açıklamıştı.

 

Üst Düzey VR Cihazı Üretilecekti

 

Google tarafından alınan kararla beraber artık Google’ın üst düzey VR gözlükler üreteceği de açıklanmıştı. Yapılan açıklamada sadece 360 derece görüntüleri izlemek için değil bunun dışında tıpı Ocolus Rift gözlüklerde olduğu gibi sanal gerçeklik deneyimini en üst düzeye çıkaracak yeni VR gözlükleri üzerinde çalışan Google, aldığı bu kararla beraber bir kez daha gündem olmuştu. Son dönemde aldığı bu karar ile hemen herkes yeni gözlüklerin detaylarını merak etmeye başlamıştı. Tüm bunlardan sonra ise Google’dan beklenmedik bir açıklama daha geldi. Teknoloji devi yaptığı açıklamada henüz üretim aşamasına geçmeden Google VR gözlük projesini durdurdu.

 

Daydream VR Devam Edecek

 

Bununla beraber Google’ın yüksek teknolojilere sahip VR gözlüklerini iptal etmesinin ardından firma yeni açıklamalarda yaptı. Google tarafından yapılan açıklamalarla beraber VR gözlük projelerinin tam olarak sonlanmadığı da belirtildi. Zira üst düzey Google VR üretimine başlanmayacağı açıklansa da Cardboard’ın yeni sürümü olarak adlandırılan Daydream VR projesine devam edileceği de açıklandı. Yapılan açıklamayla beraber Google’ın Daydream VR’a daha fazla yöneleceği ve bu alanda kısa süre içerisinde yeni üretim gözlüklerini piyasaya süreceği belirtildi. Google’ın yeni gözlükleri için tanıtımın ise yakın zamanda yapılması bekleniyor. Zira ikinci versiyonda çok daha gelişmiş bir VR oluşturulacağı kesin.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Google VR Projesinden İptal Kararı