e
sv

Samsung Yeni SSD İle Yeniden Gündemde

1082 Okunma — 28 Temmuz 2016 01:12
avatar

eren yilmaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Her ne kadar son dönemde akıllı telefonlarıyla adı anılsa da sadece akıllı telefon pazarında yer alamayan Samsung, birçok kategoride teknolojik ürünleriyle dikkat çekiyor. Bilgisayarları, ev elektroniği, akıllı televizyonları derken şimdilerde de depolama birimleri ile gündeme gelen Samsung’un son bombası ise yeni SSD’leri oldu. Yakın zamana kadar yeni SSD üretimine başladığını belirten Samsung’un bu alanda bir çığır açacağını düşündüğü SSD’leri ise sonunda gün yüzüne çıktı. Zira ürün şimdiden Samsung’un kullanıcılara vaat ettiği kadar var. İlk olarak boyut konusunda kullanıcılara oldukça geniş bir kullanım alanı sunan Samsung’un yeni ürünü alanında lider olmaya da aday.

 

4 TB Hafıza Kapasitesi

 

Henüz standart HDD teknolojilerinde yavaş yavaş kullanılmaya başlayan boyut aralıklarında bir boyut sunmayı başaran Samsung’un kullanıcılarına sunduğu bellek miktarı ise tam 4 TB oldu. Seri üretim SSDler için bir rekor olarak gösterilen bu rakamlarla beraber SSD alanında rekoru da eline almayı başaran Samsung’un SSD modelleri için sadece dahili kullanım mı sunacağı yoksa harici kullanıma da açık olup olmayacağı konusunda da net bir bilgi yok. Fakat bu boyutta SSD miktarlarının oyun bilgisayarları için kullanılabilecek ideal SSD ürünlerinden biri haline geleceği de kesin. 850 Evo olarak piyasaya sürülecek olan ürünün teknik özellikleri de bir hayli şaşırtıcı. Zira yazma hızı 520 MBps olan 850 Evo’nun okuma hızı ise 540 MBps olarak belirlenmiş.

 

Fiyatı El Yakacak Cinsten

 

En ideal depolama teknolojilerinden biri olarak sunulan SSD depolama birimlerinin zaten yüksek fiyatlara satıldığını biliyoruz. Bununla beraber SSD boyutu arttıkça fiyatı da katlanarak artıyor. Tabi bu durum Samsung’un yeni SSD ürünü 850 Evo için de geçerli oldu. Zira 4 TB hafıza boyutuyla beraber Samsung SSD’nin fiyatının 1500 dolar olarak belirlediğini de belirtelim. Amerika için 1500 lira olarak belirlenen fiyatın Türkiye satışı için ise 6-7 bin TL gibi bir fiyat olması bekleniyor. Ülkemiz satışının da yakın zamanda başlayacağını belirtelim. Bu fiyatlara satış rakamlarının ne oranda olacağı ise merak konusu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Samsung Yeni SSD İle Yeniden Gündemde