e
sv

AMD Vulkan Sürücü Yayına Geçti

1144 Okunma — 29 Temmuz 2016 04:21
avatar

sezer dagdeviren

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ekran kartı denildiği zaman akla genel olarak iki marka geliyor. Bu markalardan biri sektörün lideri Nvidia bir diğeri ise Nvidia’nın en yakın takipçisi ATİ. Her iki firmanın da bu alanda birbirleriyle kıyasıya bir yarış içerisinde olduğunu da biliyoruz. Hatta bu iki firma arasında yaşanan rekabetle beraber artık son dönemde ortaya yepyeni ekran kartı teknolojilerinin de çıktığın söylemek mümkün. Yani başka bir söylemle aslında iki firma arasındaki bu yarış çok daha gelişmiş teknolojilere sahip olan ekran kartlarının piyasaya çıkmasını sağlıyor. Yaşanan tüm bu gelişmelerle beraber iki firma arasındaki donanımsal yarış büyük bir hızla devam ederken en az donanımsal kadar önemli hale gelen yazılımsal yarışta her geçen gün biraz daha artış göstermeye başladı. Özellikle Nvidia ekran kartlarının gerisinde kaldığı düşüncesi nedeniyle ATİ ekran kartlarının bu alanda yepyeni yazılım güncellemeleri aldığını da biliyoruz. Son olarak da AMD Vulkan sürücü güncellemesi yayına geçirildi.

 

Asıl Amaç Oyunlardaki FPS’i Arttırmak

 

Geçtiğimiz hafta içerisinde AMD Vulkan adı ile yayınlanan yeni güncelleme sayesinde AMD ekran kartları da 16.7.2 sürümüne güncellenmiş oldu. Yükseltme sürümünün getirdiği yenilikler ise oldukça fazla. Tabi bu alanda ilk olarak firmanın oyun desteği için sürücüyü yayınladığını da belirtelim. Hatta açıklanan bilgilere göre sürücü aslında DOOM oyunu için yayına geçirildi. DOOM oyununda AMD ekran kartlarının yaşadıkları sorunlar nedeniyle yayınlanan yeni güncellemeyle beraber artık kullanıcıların yaşanan FPS sorunlarından da kurtulacağı açıklandı. 8 ile 10 FPS arasında bir artış göstereceği açıklanan yeni sürücüyle beraber eski sürüm hataları da giderildi.

 

Eski Kartların Destekleri Kesiliyor

 

Bununla beraber AMD’nin yeni güncellemeleriyle beraber yavaş yavaş artık sürücü desteği veren kartların sayısı da azalmaya başladı. Daha çok yeni ekran kartları için sürücü desteği vermeye devam eden ATİ son dönemde birçok eski kart serisi için güncelleme desteğini de kestiğini açıkladı. Zira güncelleme listesinde bulunmayan kartların yeni Vulkan güncellemeyi alması durumunda yani güncelleme yapılması durumunda da kartta sorunlar yaşandığını belirtelim.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

AMD Vulkan Sürücü Yayına Geçti