e
sv

NVIDIA GeForce GTX 1080 Satışları Hızlanmaya Başladı

941 Okunma — 19 Haziran 2016 03:50
avatar

Aytekin Guven

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NVIDIA GeForce GTX 1080 Satışları Hızlanmaya Başladı

 

Özellikle oyun bilgisayarları için en önemli donanım parçalarından biri olan ekran kartları, son dönemde çıkan oyunların grafik özelliklerine bağlı olarak değişim göstermeye başladı. Bu alanda en iyi firmalardan biri olan Nvidia ve bir diğer firma AMD ise ekran kartlarının değişim süreciyle beraber aralarında yer alan rekabet sayesinde son dönemde bir hayli ileri teknoloji ekran kartlarını piyasaya sürmeye başladı. Rakibine göre her zaman bir adım önde olarak gösterilen firmaların başında gelen Nvidia, girdiği rekabet ortamında öne çıkabilmek içinde sürekli ekran kartı serilerini yeni nesil sistemlere göre güncellemeye başladı. Bu noktada geçtiğimiz ayarlarda Nvidia son seri ekran kartlarını da piyasaya sürdü.

 

GeForce GTX 1080 İle Ekran Kartı Teknolojisi Değişiyor

 

Nvidia’nın GTX 900 serisinden sonra artık nasıl bir teknolojiyle kullanıcıların karşına geçeceği merak konusu olmuştu. Zira 900 serisinde yaşanan gelişmelerle beraber ekran kartı teknolojisinin üst seviyeye ulaştığı belirtilmiş ve bundan sonraki kartların nasıl bir deneyim sunacağı kolay kolay tahmin edilemez hale gelmişti. Teknolojinin durdurulmaz ilerlemesi tabi ki 900 serisinin de çok daha üstüne çıkılmasına olanak sağladı ve artık Nvidia GeForce GTX 1080 piyasaya sürüldü. Yeni ekran kartında ilk göze batan değişim ise mimari alanında oldu. Bir önceki seride kullandığı başarılı mimari Maxwell’i değiştirme kararı alan teknoloji devi yeni seri ekran kartlarında ise Pascal adı verilen yeni mimari düzenine geçti. Yeni mimari sayesinde 16 nm ile üretilmeye başlanan yeni ekran kartı gücüne karşın elektrik tüketiminde de bir hayli başarı elde etmeyi başardı.

 

Yeni Nesil GDDR5X Teknolojisi

 

Bunun dışında teknik detaylar konusunda da Nvidia GeForce GTX 1080 serisi ekran kartlarının bir hayli başarılı olduğunu söylemek gerekiyor. Zira bu seride yeni nesil bellek teknolojisi GDDR5X kullanılmış ve ekran kartının belleği 8 GB olarak belirlenmiş. Bu sayede oldukça akıcı bir görüntü akışı sağlayan yeni nesil ekran kartı ayrıca 4K desteğini de oyuncularla buluşturuyor. Tüm bu özellikleriyle beraber ülkemiz fiyatı 3000 TL rakamının üzerine kadar çıkan ekran kartlarının ne derece satış başarısı elde edeceği tartışılır. Zira özelliklerine rağmen ülkemiz açısından fiyatın bit hayli yüksek görüldüğünü söylemek mümkün.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

NVIDIA GeForce GTX 1080 Satışları Hızlanmaya Başladı