e
sv

Facebook İfade bırakma özelliği VR’a Geldi

803 Okunma — 24 Haziran 2016 06:37
avatar

sezer dagdeviren

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sosyal medya sitesi Facebook, ifade bırakma sistemini geniş kitlelere yaymaya devam ediyor. ifade bırakma özelliği sanal gerçeklik kitinde mevcut olacak. VR Gözlük kullananlar ifade bırakmayı nasıl kullanacak ?

Sosyal medya sitesi Facebook, paylaşımlara yapılan ve Türkçesi “İfadeler” olarak çevrilen ingilizce “Reactions” sistemini duyuralı çok uzun süre olmadı. “Beğen” özelliğine alternatif olan bu yeni özellik, bundan böyle sanal gerçeklik için de kullanılabilecek.

Sanal gerçeklikte ifade özelliği kullanılabilecek

Geçtiğimiz günlerde Facebook tarafından yapılan resmî açıklamada, üyelerin artık 360 derece videolara sanal gerçeklik içerisinde ifade bırakma özelliğini kullanabileceklerini belirtti. Açıklamaya göre üyeler, sanal gerçeklik kiti içerisinde video izlerken “beğen” butonuna yeterli  süre baktıklarında ifadeler ekranda çıkacak ve bunun neticesinde videoya ifade bırakılabilecek.

Kısa süre sonra fotoğraflara gelebilir

Üyeler artık yalnız kalmayacak ve diğer Facebook üyelerininde izlenen o videoya ne biçimde tepki verdiğini anında görebilecekler. Şu an için bu özellik yalnızca 360 derece videolar için geçerli. Konuşulanlara göre sadece video ile kalmayıp 360 derece fotoğraflara da sıçrayacak.

360 derece videoları biraz açıklayacak olursak, bu tür videolara Facebook tarafından sağlanan destek geçen yıl başladı. Facebook bu konuda ilk değil, fakat kullanıcı sayısı düşünüldüğünde bu özellik hiç de yabana atılacak türden değil.

360 derece video özelliğinin ardından Facebook yenilikle hız kesmeden devam etti ve haziran ayı başlarında 360 derece fotoğraf sistemini tanıttı.

Videolara ifade bırakma sistemi şu an için aktif durumda. Eğer Samsung Gear VR ve diğer bir sanal gerçeklik gözlüğünüz varsa, bu yeni sistemi deneyebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Facebook İfade bırakma özelliği VR’a Geldi