e
sv

Microsoft Yeni Sohbet Uygulaması Geliştirecek

714 Okunma — 19 Haziran 2016 05:24
avatar

Aytekin Guven

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Microsoft Yeni Sohbet Uygulaması Geliştirecek

 

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olarak gösterilen Microsoft son günlerde sadece yazılım alanında değil donanım alanında da kendisini göstermeye başladı. Özellikle Nokıa’yı satın altıktan sonra akıllı telefon alanında kendi adıyla da yer almaya başlayan Microsoft bu alanda istediğini alamayınca daha çok oyun konsolu ve Windows işletim sistemi üzerine yoğunlaşmaya başlamıştı. Dev firmanın bu bağlamda her geçen gün yeni adımlar atmaya başladığını da biliyoruz. Bu noktada son haber ise Wand Labs uygulaması üzerine geldi. Microsoft yaptığı açıklamada dün itibariyle Wand Labs mesajlaşma uygulamasını satın aldığını açıkladı.

 

Hedef Sosyal Medya Uygulaması Mı?

 

Microsoft’un attığı bu dev adım sonrasında gözler bir anda yazılım devine çevrildi. Satın alma ile ilgili her hangi bir açıklama yapmaktan kaçınan Microsoft’un mesajlaşma uygulaması olan Wand Labs uygulamasını alma nedeni olarak ise sohbet uygulaması geliştireceği iddia edildi. Tıpkı Twitter, Skype gibi bir uygulama geliştirileceği konusunda iddiaların ortaya atılmasıyla beraber Microsoft’un konu hakkında yapacağı açıklama merakla beklenmeye başlandı. Microsoft ise tüm bu iddialar üzerine tam anlamıyla bir açıklama yayınlanmasıyla beraber ufak tefek tüyolar vermeye başladı. Söz konusu ipuçları ise aslında bambaşka bir alanı işaret ediyor.

 

Asıl Hedef Cortana Mı?

 

Microsoft’un yaptığı ilk açıklamalara bakacak olursak aslında hedef beklentilerin biraz daha dışında. Zira Windows 10 ile beraber getirilen yeni sesli asistan olarak bilinen Cortana sistemi konusunda Microsoft’un yeni bir çalışma yapacağı ve yapılan çalışmanın da Wand Labs adı verilen uygulamayla doğrudan ilişkili olacağı düşünülüyor. Microsoft tarafından gelen ilk açıklamalarda bu noktada Cortana deneyiminin geliştirilmesinin üzerine çalışıldığı ortaya koyuyor. Fakat neden bu gelişim için bir mesajlaşma uygulaması satın alındı ya da uygulamanın alınmasının tek nedeni bu mu şuan için net değil. Satın alma miktarını da sır gibi saklayan Microsoft’un köklü bir değişikliğin ya da yeni bir çalışmanın içerisinde olduğu ise kesin. Yapılan bu çalışmanın ise yakın zamanda tüm dünya ile paylaşılması bekleniyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Microsoft Yeni Sohbet Uygulaması Geliştirecek