e
sv

Apple Güvenlik Politikasını Değiştirmeye Gidiyor

761 Okunma — 19 Haziran 2016 05:19
avatar

Aytekin Guven

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple Güvenlik Politikasını Değiştirmeye Gidiyor

 

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, geçtiğimiz günlerde düzenlenen WWDC 2016 etkinliği çerçevesinde önümüzdeki 3 sene için düşünülen yeni adımları ortaya koymaya başladı. Birçok alanda yeni ürünlerini tanıtan Apple’ın özellikle yazılım alanında ortaya koyduğu yeni çözümler ise WWDC 2016 etkinliğinin en çok konuşulan konularından biri oldu. İlk olarak iOS 10 bombası ardından OS X işletim sisteminin yeni yüzü derken birçok yeni yazılımını kullanıcılara sunan Apple bunun dışında yazılım alanında yeni aldığı kararları da açıkladı. Açıklanan yeni kararlar içerisinde öyle bir madde var ki Apple’ın bundan sonraki işleyişi açıklanan bilgilere göre tamamen değişecek. Söz konusu açıklamalarda en büyük etkiyi yaratan bu yeni madde ise tamamen güvenlikle alakalı.

 

Neden FBI Tarafından Yapılan Çalışmalar Mı?

 

Açıklanan bilgilere göre Apple özellikle güvenlik konusunda yeni adımlar atılacak. Güvenlik ve gizlilik politikası tamamen değiştirilecek. WWDC 2016 etkinliğinde yapılan açıklamaya göre artık kullanıcıların verileri tamamen Apple güvencesi altında tutulacak. Uçtan uca şifreleme yönteminin de yer alacağı yeni güvenlik sisteminde kullanıcıların verileri tamamen koruma altına alınacak ve hiçbir kurum ve kuruluş bu verilere erişemeyecek. Açıklanan yeni sistemin nedeni ise belli değil. Oluşan güvenlik açıkları nedeniyle böyle bir sisteme geçilmesi normal gözükse de aslında nedenin FBI ile yaşanan gerilim olduğu da iddia ediliyor. Zira daha önce FBI ile Apple arasında da bu konu nedeniyle tartışmalar yaşanmış ve FBI Apple’ı hacklemişti.

 

Yeni Güvenlik Ne Zaman Devreye Girecek?

 

Apple kullanımını tamamen değiştirecek olan yeni sistem WWDC 2016 etkinliğinde tanıtıldı. Fakat yeni güvenlik ve gizlilik sistemine ne zaman geçileceği konusunda her hangi bir açıklama yapılmadı. Çalışma için kesin bir tarih verilmezken, yapılacak düzenlemenin bundan önceki Apple ürünlerini de kapsaması bekleniyor. Zira benimsenen yeni yazılımsal çalışma aslında tamamen şirket politikasında yaşanan gelişme olarak gösterilebilir. Politika değişikliğine gidecek olan Apple’ın konu ile ilgili tüm detayları ise zaman içerisinde yayınlaması bekleniyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Apple Güvenlik Politikasını Değiştirmeye Gidiyor