e
sv

Android N İçin Son Geliştirici Sürümü De Yayınlandı

729 Okunma — 19 Haziran 2016 05:15
avatar

Aytekin Guven

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Android N İçin Son Geliştirici Sürümü De Yayınlandı

 

Google tarafından geliştirilen ve dünya üzerinde birçok akıllı telefon markasının tercih ettiği işletim sistemi olan Android, sürekli geliştirilen yapısı sayesinde her geçen gün biraz daha fazla alanda kullanılmaya başlandı. Öyle ki son dönemde Android işletim sistemiyle beraber bilgisayarlarında işletim sistemlerinin değiştirilebildiğini de söylemek gerekiyor. Yavaş yavaş bu alanda kullanım yapabilmek için yeni ara yazılımlar kullanılmaya başlansa da Android’in asıl olarak akıllı telefon ve tabletlerde yer aldığı ve hala bu platformlar için geliştirildiğini de söyleyebiliriz. Bu bağlamda işletim sisteminin beklenen son sürümü olan Android N için de çalışmalar hızlanmaya başladı. Henüz adı konusunda da net bir bilgi olmayan yeni Android işletim sistemi Android N için geliştirici sürüm yayınları ise tamamlandı.

 

Artık Android N API 24 Kullanılacak

 

Bu bağlamda geçtiğimiz hafta içerisinde Google Android N sürümüne ait olan son geliştirici yazılımını da yayınladı. Android için uygulama geliştirmek amacıyla kullanılan SDK, API dosyaları gibi dosyaları her sene olduğu gibi bu senede işletim sisteminden önce yayınlayan Google, böylelikle 24 API bölümünü de tamamlamış oldu. Verilen haberle beraber Android uygulama geliştirme uygulamaları için Android N sürüm SDK indirmelerinin de başladığını belirtelim. Birçok kullanıcı tarafından yeni işletim sistemi beklenirken geliştirici sürümün içerisinde hani özelliklerin yer alacağı da son sürümün belli olmasıyla ortaya çıktı.

 

Kullanıcılar Tüm Sensörleri Kullanabilecek

 

Yayınlanan son API versiyonuyla beraber artık geliştiricilerin uygulama geliştirirken Android N’in yeniliklerinden yararlanabilecekleri de belirtildi. Yapılan açıklamada özellikle kullanıcıların hızlı arama sistemleri, direk cevap ve ara yüz kontrol sistemlerinin geliştiricilere sunulacağı belirtildi. Yapılan açıklama ve SDK sürümlerinin yayınlanmasıyla beraber geliştiricilerinde şimdiden Android N için uygulama geliştirmeye başladı. Söz konusu yeni uygulamaların şuan için Google Play üzerinde yayınlanıp yayınlanmayacağı konusunda da net bir bilgi yok. Fakat artık hemen hemen geliştirilen tüm uygulamalarda da Android N SDK desteğinin yer alacağını söyleyebiliriz. Böylelikle geçiş sürecinde de uygulama sorunları yaşanmamış olacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Android N İçin Son Geliştirici Sürümü De Yayınlandı