e
sv

Unutulmaz Nintendo 64 Efsanesi Bugün Tam 20 Yaşında

684 Okunma — 24 Haziran 2016 05:40
avatar

sezer dagdeviren

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yıllar adeta su misali akıp geçiyor; oyun konsolu piyasasının mihenk taşı isimlerinden biri bugün tam 20 yaşında.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen ve oyun pazarı için senenin en önemli etkinliği olan E3 2016’yı geride bıraktık. Son senelerin en muhteşem E3 etkinliğinde akıllarda kalan ise başta PS4 platformunda olmak üzere tanıtılan birbirinden harika yeni oyunlardı.

Oyun pazarında artık oyun konsollarının lider olduğu gerçeğini görmek gerekiyor. Gerek oyunların görüntü kalitesi, gerek hikayeleri vs. çok sayıda faktör her dakika sürekli olarak gelişmekte. Fakat bu günlere ne tür kademeleri geçip geldiğimizi de unutmamak lazım. Bugün, video oyun tarihinin adeta mihenk taşı olan, oyun pazarına yön veren konsollardan birinin, unutulmaz efsanenenin 20. yıl dönümü; Nintendo 64.

Çıkış tarihi 23 Haziran 1996 olan ve anavatanı Japonya’da pazara sürülen, peşinden dünya geneline açılması ile birlikte akıl almaz bir başarı elde eden N64, Dünya genelinde 34 milyona yakın satış rakamına da ulaşmıştı. Ayrıca o dönemlerde Nintendo 64’ün çok dişli bir rakibi vardı; PlayStation. PS 1’in aksine kartuşlu medyalar ile çalışan N64, bu nedenle gerilemişti.

Fakat bu, Super Mario 64, The Legend of Zelda ve GoldenEye 007 gibi herbiri unutulmaz oyunlar arasındaki yerini almış olan oyunlara ev sahipliği yapan N64’ün oyun dünyasındaki tartışmazıs yerini ve önemini değiştirmiyor. Bir zamanların ‘canavarı’ şimdi 20 yaşında.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Unutulmaz Nintendo 64 Efsanesi Bugün Tam 20 Yaşında