e
sv

Android N Serisi İçin İsim Kesinleşti

716 Okunma — 03 Temmuz 2016 18:59
avatar

sezer dagdeviren

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mobil teknolojilerde son dönemde artık işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlar tercih edilmeye başlandı. Bu alanda yaşanan gelişmeler sayesinde sıradan cep telefonları tarih olurken artık işletim sistemine sahip bilgisayar gibi kullanılabilen telefonlar sektöre giriş yaptı. Bu alanda en çok kullanılan işletim sistemleri ise Android işletim sistemi. Google tarafından geliştirilen ve mobil için üst düzey yazılım desteği sunan Android işletim sistemi gerek sürekli güncellenmesi gerek kullanıcıya açık yapısı sayesinde birçok ünlü akıllı telefon üreticisinin de ilk tercihi olarak dikkat çekiyor. Bu nedendendir ki son dönemde araştırma verilerine bakıldığı zaman sektörde en çok kullanılan işletim sistemi Android işletim sistemi olarak ortaya çıkıyor. İşletim sisteminin bu kadar tutulmasıyla beraber sürekli yeni geliştirilmiş modellerinin de piyasaya sürülmesi artık bir gelenek haline geldi. Henüz tüm telefonlar güncel Android 6.0 sürümünü almadan Android 7.0 yani Android N de tanıtıldı.

 

İsim İçin Anket Yöntemi

 

Telefonlara birçok yenilik getirecek olan yeni işletim sistemi için en çok merak edilen konulardan biri ise isim çalışmalarıydı. Zira daha önce birçok kez serinin isimlerine tatlı adlarını koymayı tercih eden Google ilk defa bu seriyle beraber bir isim anketi yaparak kullanıcılara da danışma kararı almıştı. Google’ın aldığı bu kararla beraber uzunca bir süredir anket çalışması da devam ediyordu. Yapılan anket çalışmasının sonucu ise sonunda belli oldu.

 

Yine Bir Tatlı İsmi Tercih Edildi

 

Hemen herkes yeni serinin adını Nutella olarak düşünürken Google’dan ve anket sonuçlarından beklenmedik bir isim çıktı. Zira şimdiye kadar hep Nutella vurgusu yapılmış ve hatta logolar bile hazırlanmıştı. Fakat anket sonuçları ve Google kararı ile yeni serinin adının Android Nougat olmasın karar verildi. Tabi her zaman olduğu gibi yine tatlı ismi seçildi. Türkçe karşılığı bir çeşit helvaya denk gelen Nougat isminin yine bir tatlıyı yansıttığı da belirtildi. Şimdiden logo çalışmalarına başlanan Android Nougat işletim sisteminin hangi telefonlara geleceği konusunda ise şuan net bir açıklama bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Android N Serisi İçin İsim Kesinleşti