e
sv

Torrent Devri Kapanıyor Mu?

770 Okunma — 03 Temmuz 2016 18:47
avatar

atakan bayrak

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüzde oyunların, filmlerin ve hatta kliplerin en büyük sorunları korsan kullanım. Özellikle oyun ve filmler için büyük bir sorun haline gelen korsan kullanım internetin yaygınlaşmasıyla beraber hemen her geçen gün biraz daha kötü bir hale gelmeye başladı. Özellikle son dönemde torrent adı verilen ve beklemeye gerek kalmadan korsan içerik indirme sisteminin kullanılması korsan dünyasının biraz daha genişlemesine neden oldu. Korsan sektörünün torrent sistemiyle beraber çok daha büyük yükseliş göstermesi bu alanda birçok yapımın torrent sitelerine de savaş açmasına neden olmuştu. Sadece ülkemizde değil yurt dışında da yoğun bir şekilde devam eden bu savaş artık efsane dizi serilerine de sorun yaratmaya başlayınca yeni yasal maddeler kullanılmaya başladı. Torrent sitelerinde de yavaş yavaş bu durumun etkileri gözlenmeye başladı.

 

Kickasstorrents 1 Milyon Torrent Dosyasını Sildi

 

Bu konuda ilk adım ise torrent sitelerinin en büyüğü olarak gösterilen ve sadece bir merkezde değil tüm dünya genelinde kullanılan Kickasstorrents tarafından geldi. Kullanıcı kitlesi milyonları bulan dev site bugün aldığı bir karar ile 1 milyon torrenti sildi. Kendi veri tabanında yer alan kendi sunucularında yer alan 1 milyon torrenti silmesi ise Kickasstorrents’in bir anda gündem olmasına neden oldu. Zira silinen dosyaların boyutu dudak uçuklatacak cinsten.

 

Sebep Diziler Olarak Açıklandı

 

Bununla beraber Kickasstorrents’in neden torrent dosyalarını sildiği de ortaya çıktı. Dev site torrent dosyalarını silme gerekçesi olarak telif haklarını gösterdi. Genelde dünya üzerinde binlerce izleyicisi olan The Walking Dead, Vikings, Game of Thrones gibi dev yapımların bölümleri kaldırıldı. 1 milyona yakın içeriğin kaldırılmasının nedeni telif hakları dedik ama ana nedenlerden biri dizilerin yapımcılarının siteyi şikayet etmesinin olduğu düşünülüyor. Geçtiğimiz günlerde ülkemizde de benzer bir durum olmuş ve Digiturk kendinde bulundurduğu Game of Thrones yayın haklarını bahane göstererek tüm dizi izleme sitelerinden dizinin bölümlerini kaldırmıştı. Ardı ardına yaşanan bu olaylar ise acaba torrent devri bitiyor mu sorularını akla getirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Torrent Devri Kapanıyor Mu?