e
sv

Android Marshmallow Kullanımı Giderek Artıyor

773 Okunma — 29 Temmuz 2016 06:38
avatar

atakan bayrak

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google tarafından geliştirilmeye devam eden Android işletim sistemi her geçen yıl biraz daha kararlı bir hale gelmeye başladı. Akıllı telefon markalarının neredeyse yüzde 80’lik bir kısmı için kullanılan Android işletim sisteminin bu şekilde geliştirilmesiyle beraber son olarak Android Marshmallow adı verilen işletim sistemi yayınlanmıştı. Son dönemde her ne kadar bir sonraki sürüm Android N için çalışmalar devam etse de Google tarafından yayınlanan en güncel sürüm olan Android Marshmallow için geçiş süreci ise yeni başladı. Birçok akıllı telefon markası tarafından yeni yeni telefonlara Android Marshmallow desteğinin verilmeye başladığını da belirtelim. Özellikle son çıkan telefon serilerinden bir önceki serilere yeni yeni sunulmaya başlayan işletim sistemi için kullanım oranları da ne derece bir yayılma olduğunu ortaya koyuyor.

 

Haziran Ayından Sonra Android Marshmallow’a İlgi Arttı

 

Açıklanan son raporlarla beraber Google’ın güncel son işletim sistemi Android Marshmallow için kullanım oranları da giderek artmaya başladı. Özellikle yaz aylarından sonra Samsung başta olmak üzere birçok dev markada Android Marshmallow güncellemesini sunmaya başladı. Yeni işletim sistemini alacağı açıklayan modellerinden bir bir arttırılmasıyla beraber son dönemde kullanım oranları da bir hayli artmaya başladı. Söz konusu raporlara göre kullanım oranı için ise %13’lük bir dilim açıklaması yapıldı. Son dönemde yüzde 3’lük gibi bir yükselme göstererek kullanım oranını bir hayli artan işletim sisteminden sonra ise bir önceki seri Lollipop işletim sistemi için ise kullanım oranının %35 gibi bir rakamda kaldığı açıklandı.

 

Kullanım Oranı Markaların Uyum Süreci Nedeniyle Alt Sınırda Kaldı

 

Tüm bu raporlarla beraber Android Marshmallow sistemlerin neden bu kadar düşük kullanım oranlarında kaldığı ise merak konusu olmaya başladı. Bu konuda da şöyle bir açıklama yapıldığını söylemek gerekiyor, Android Marshmallow sürümü için birçok marka kendi özelleştirmelerini, kendi ara yüz tasarımlarını düzenlemeye başladı. Bu nedenle yeni işletim sisteminin de yayın süreci aksadı. Kullanım oranlarının düşük kalmasına neden olan bu gelişmelerle beraber yavaş yavaş güncellemenin de indirmeye açılmasıyla beraber kullanım oranları da artacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Android Marshmallow Kullanımı Giderek Artıyor