e
sv

Twitter’dan Güvenlik Önerileri

698 Okunma — 19 Haziran 2016 06:27
avatar

Aytekin Guven

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sosyal medya devi twitter, üyelerinin kendilerini güvenli ve içleri rahat bir bir biçimde hareket edebilmesi için bir takım önerilerde bulunuyor. Peki, twitter hesabınızın maximum düzeyde güvenliğini nasıl sağlarsınız?

 

1- Kuvvetli bir şifre oluşturun

Bir probleme çare aramaktansa en başından önlem almak daha mantıklıdır. Doğumtarihiniz, çocuklarınız yada anne ve babanız gibi ailenizin, evcil hayvanınızın ismiyada tuttuğunuz takım gibi bir çok kişininoldukça basit bilebileceği bilgileri barındırmayacak bir şifre oluşturun. Büyük ve küçük harflerin ve rakamların bulunduğu tahmin etmesi zor bir şifre kullanın. Tabiki herşey yalnızca güçlü bir şifre oluşturmakla bitmiyor. Şifrenizi belirli zaman aralıklarında (örnek olarak her 6 ayda bir) değiştirip yenilemek hesap güvenliğinizi korumak adına oldukça önem taşır.

2- Twitter.com sitesi üzerinden giriş yaptığınıza emin olun

Mail adresinizden yada online platformlardan tarafınıza gönderilen bağlantılara dikkat edin güvenmediğiniz ve şüpheli bağlantılara tıklamayın giriş bilgilerinizi girmeden önce mutlaka tarayıcınızın url kısmını kontrol edip Twitter.com adresinde olduğunuzdan emin olun.

3- Dolandırıcılarda uzak durun

Twitter hesabınızın bağlı olduğu mail adresine, kullanıcı adınız ve şifrenizi isteyen sahte postalar gelebilir. Bu tip maillerle yada size takipçi kazandıracağını söyleyen kişilerle giriş bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.

4- 2 aşamaldan oluşan doğrulamayı deneyin

Daha önce hesabınıza giriş yapmadığınız bir bilgisayardan yada mobil cihazlardan oturum açtığınız her seferde, Twitter kayıtlı gsm numaranıza bir sms ile doğrulama kodu göndererek kimliğinizi doğrulama imkanı veriyor. Hesabınıza giriş yapmadan önce, sadece şifrenizi değil, Twitter tarafından rastgele belirlenen ve gsm numaranıza sms olarak gönderdiği kodu da girerek ekstra güvenlik sağlayabilirsiniz.

5- Direkt Mesajlardan gönderilen şüpheli bağlantılara dikkat edin

Direkt Mesaj ( DM ) kutunuza tuhaf ve şüpheli bağlantılar gönderilebilir. Bağlantı tanıdığınız bir yakınınızdan gelmiş bile olsa hesapları tehlikede olabilir ve bağlantı aslında bir spam olabilir. Bu linkleri kesinlikle açmayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Twitter’dan Güvenlik Önerileri