e
sv

Philips Dünyanın İlk LED Stadyum Aydınlatmasını Tanıttı

879 Okunma — 17 Haziran 2016 14:06
avatar

Aytekin Guven

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu sene futbol senesi olarak adlandırılmaya başlandı. Zira 4 senede bir düzenlenen dünyanın en önemli turnuvalarından biri olan Avrupa Şampiyonası bu sene düzenleniyor. Fransa’da düzenlenen ve birçok ilklerin yaşandığı EURO 2016 turnuvası heyecanla devam ederken bir sonraki turnuva için de bazı detaylar belli olmaya başladı. EURO 2016 henüz yarılanmamışken bile EURO 2020 için ilk yenilik haberi ise dev teknoloji firması Philips tarafından geldi. Son dönemde LED televizyon teknolojileri üzerine yaptığı çalışmalarla adını duyuran dev firma EURO 2020 turnuvasında ilk kez LED teknolojilerini bir Stadyum içerisinde kullanacağını açıkladı. Yeni sistem LED stat aydınlatması üzerine çalıştıklarını ve daha önce hiçbir stat üzerinde böyle bir sistemin kullanılmadığını açıklayan Philips, yeni sistemle ilgili ilk tanıtımları da yaptı.

 

İlk Denemeler Hollanda Ülkesinde Yapılacak

 

Philips ArenaVision LED adı verilen yeni ışıklandırma teknolojisinin EURO 2020 kapsamında ilk olarak Hollanda’da deneneceği duyuruldu. Yapılan açıklamada denemelerin Hollanda’nın en meşhur stadı olan Amsterdam Arena üzerinde yapılacağı belirtildi. Ajax takımına ait olan stat üzerinde yapılan olan çalışmalar neticesinde saha içine ekstra LED ışıklandırma sisteminin yapılacağı da belirtildi. Bununla beraber Philips ArenaVision LED teknolojisinin stada monte edileceği ve seyircilerin bundan sonraki maçları da HD TV teknolojisine eş değer bir görüntüyle izleyecek.

 

Eski Aydınlatmalara Göre Yüzde 60 Tasarruf

 

Yapılan tanıtımda yeni sistemin sadece görüntü iyileştirmeleriyle kalmayacağı bunun yanında enerji tasarrufu konusunda da Philips ArenaVision LED teknolojisinin çok daha uygun çözümler sunacağı belirtiliyor. Eski tip aydınlatmalara göre çok daha profesyonel bir sistem sahip olacak olan aydınlatma teknolojisinin yüzde 60 gibi bir enerji tasarrufu sağlayacağı da belirtiliyor. Söz konusu sistemin belirlenen özelliklerde sorunsuz olarak çalışması durumunda ise sadece futbol karşılaşmalarında değil konser ve benzeri etkinliklerde de bu sistemin kullanılacağı açıklandı. Philips ise sistemin ne kadara tasarlanacağı konusunda henüz bir açıklama yapmadığı için söz konusu sistemin maliyeti de bilinmiyor. LED aydınlatmanın başarılı olması durumunda diğer birçok ünlü stat içinde yanı sistemin düşünüldüğünü de belirtelim.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Philips Dünyanın İlk LED Stadyum Aydınlatmasını Tanıttı