e
sv

Windows 10’da dokunmatik ekran nasıl açılır ve kapatılır

833 Okunma — 11 Haziran 2016 22:44
avatar

Aytekin Guven

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Windows 10’da diz üstü bilgisayarınızın dokunmatik ekranını nasıl kapatabilirsiniz?

Dokunmatik ekranı olan bir bilgisayarınız varsa, dokunmatik sistemin kapatılıp kapatılmayacağını merak etmişsinizdir. Merakınızın cevabını hemen verelim evet kapatmak mümkün yalnız bu ayar, pek göz önünde bulunmuyor.

Windows 10 yazılımı, dokunmatik ekran sistemini kapatıp açmak için kullanıcılarına herhangi bir kısayol sunmuyor. Üreticide bu işlevi bilgisayarınıza yüklememişse, bilgisayarınızdan Aygıt Yöneticisi’ni seçerek dokunmatik ekranı pasif hale getirebilirsiniz. Klavyenizdeki Windows + X kısayol tuşlarını kullanarak hızlı erişim menüsünü açın ve Aygıt Yöneticisi’ni tıklayın.

Bilgisayarınızda mevcut tüm cihazların listelenmiş olduğu yeni bir pencere ekrana gelecek. Ekrana çıkan listede İnsan Arabirim Aygıtları öğesini bulun ve genişletin. Bu öğenin alt kısmında “HID-uyumludokunmatik ekran” öğesini bulun ve üzerine gelip sağ tuşu tıklayarak Devre Dışı Bırak’a tıklayarak işleminizi tamamlayın. Dokunmatik ekranınız bu işlemden sonra herhangi bir dokunma hareketine tepki vermeyecektir.

Dokunmatik ekranı yeniden aktifleştirmek için yukarıdaki sizlere yazdığımız adımları yeniden izleyin, fakat dokunmatik ekran öğesine sağ tıkladığınızda Etkinleştir’e tıklayın. Dokunmatik ekranı yeniden aktif ettiğinizde sisteminizi baştan başlatmanız istenebilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Windows 10’da dokunmatik ekran nasıl açılır ve kapatılır