e
sv

Facebook, Twitter ve Google’a Terör Örgütü Deaş Nedeniyle Dava Açıldı!

829 Okunma — 21 Haziran 2016 03:02
avatar

Aytekin Guven

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Fransa’nın Paris kentinde konser salonuna terör örgütü deaş mensublarınca gerçekleştirilen saldırı sonucu hayatını kaybeden bir öğrencinin babası, üç teknoloji ve sosyal medya devine dava açtı.

Geçen sene Kasım ayında, Avrupa’da yapılan yakın tarihin en kanlı terör saldırılarından bir tanesi gerçekleşti. Fransa’nın başkenti Paris’te konser veren bir metal grubunu izlemeye gelen insanların üzerine rastgele ateş açan DEAŞ teröristleri, 130 kişinin yaşamını yitirmesine ve en az bir 130 kişinin de yaralanmasına neden olmuştu. Yaşamını yitiren insanlar içinde bulunan bir üniversite öğrencisinin babası ise Facebook, Twitter ve Google’a ‘terör örgütlerine ve teröre dolaylı yoldan destek verdikleri’ gerekçesiyle dava açıldı.

Kuzey Kaliforniya’daki ABD Bölge Mahkemesi’ne dava açan baba (Hayatını kaybeden öğrencinin ismi Nohemi Gonzalez, babasının ismi ise Reynaldo Gonzalez), bu 3 teknoloji ve sosyal medya şirketlerine yönelik olarak şu suçlamada bulundu: “Terörist grup DEAŞ’ın aşırılıkçı propogandalarını yaymak, para kaynağı sağlamak ve yeni üyeler çekmek için kendi sosyal ağlarını bir araç olarak kullanmasına bilerek izin vermek.” Son günlerde sürekli duyduğumuz ‘Facebook ve Twitter, teröre destek veren üyelerin profillerini engelledi’ gibi haberin ardından Reynaldo Gonzalez’in kısmen de haklılık payının olduğunu söyleyebiliriz. Nedeni internet bağlantısına sahip her kullanıcı, sosyal medya platformlarını terör propagandası olarak kullanabileceği bir özgürlüğe sahip.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Facebook, Twitter ve Google’a Terör Örgütü Deaş Nedeniyle Dava Açıldı!