e
sv

Engellemeler VPN Uygulamalarının Kullanımını Arttırdı

808 Okunma — 02 Temmuz 2016 20:07
avatar

nuray duru

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ülkemizde özellikle İstanbul’da gerçekleşen bombalı terör saldırıları ardından Sosyal medya platformları Twitter, Facebook ve YouTube gibi sitelerin erişime kapatılması üyelerin bu sitelere erişebilmek için VPN uygulamalarını kullanmalarına neden oldu. Konuyla ile ilgili gerçekleştirilen son açıklamalarda bilhassa Zenmate isimli uygulamanın kullanıcı sayısının yüksek oranda artması ile ilgili resmi veriler paylaşılırken saldırının gerçekleştirildiği günden itibaren kullanım oranlarını yüzde 1400 lere yaklaştığı belirtildi. Bu açıdan Türkiye’de çok fazla sayıda kullanıcıların VPN sistemini kullandığı görülürken 2015 senesinde en fazla Zenmate VPN servislerini kullanan ülkeler sıralamasında 6. olan Ülkemiz 1 senede 5 sıra birden yükselerek sıralamada ilk sıraya yerleşti.

 

En Fazla Mobil VPN Kullanıldı

 

İnsanlar internet üzerinden engellenen sitelere ulaşabilmesi ve başka ülkeler üzerinden bağlantı sağlayarak Ülkemizdeki engellemelerden etkilenmemesi VPN sistemleri ile oldukça basit bir biçimde gerçekleşebiliyor.

Yine Zenmate isimli VPN uygulaması üstünden yapılan açıklamalarda iOS ve Android uygulamalarının da oldukça fazla ilgi gördüğü ve yüzde 2500 lere yaklaşan bir artışın yaşandığı açıklandı. Bu açıdan masaüstü cihazların dışında mobil versiyonlarının da oldukça fazla ilgi gördüğü sistem gelirlerini yükseltmeyi başarmış oldu

Ülkemizde yapılan son değişiklikler ile birlikte web sitelerinin geçici olarak  kapatılması oldukça basit bir hal aldığı için gerçekleşen olayların sonrasında erişimi engellemek çok uzun bir süre almıyor. Bu açıdan haber almak ve yaşanan son gelişmelerden haberdar olmak isteyen kişiler ise VPN ile birlikte bu engellemeleri kolayca aşabiliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Engellemeler VPN Uygulamalarının Kullanımını Arttırdı